יום שני , 25 מרץ 2019

תל השומר

סטאז' בשיבא –

אתר בית החולים: http://www.sheba.co.il/

 • פרסונל רלוונטי לסטאזרים –

אחראית סטאזרים – שני ניסן – shani.nisan@sheba.health.gov.il,  טל. 03-5304481 (שני היא אחד האנשים העסוקים בביה"ח, לכן המספר תפוס, אך לא להתייאש, בסוף היא עונה !), משרדה ממוקם באיזור משרדי ההנהלה, בכניסה למגדל האשפוז המרכזי ימינה וירידה בגרם המדרגות, בסוף המסדרון נמצאים משרדי ההנהלה. שני היא הכתובת המרכזית של הסטאזרים בשיבא, היא מרכזת את כל מה שקשור בסטאזרים ודלתה תמיד פתוחה בפני הסטאזרים בכל נושא.

 1. רונית ברעם – מחלקת שכר – ronit.baram@sheba.health.gov.il, טל. 03-5303588 – ממקומת בביתני המשרדים ליד שער הבקו"ם, זמינה לענות על כל השאלות (הרבות) שיש לסטאזרים בנושאי השכר.
 • קצת על הסטאז בשיבא – מזה שנים רבות הסטאז בשיבא נחשב ללא פופולרי, בעיקר בקרב בוגרי הארץ. האמת היא שרובם של הסטאזרים בשיבא אינם מבינים בסופו של הסטאז מדוע לבית החולים יש שם רע. יתכן והדבר קשור לעובדה שהסטאז נחשב לקשה יותר מבחינה מקצועית, ושהאווירה בשיבא היא של מצוינות, והציפיה מהסטאזרים היא בהתאם. בשיבא מנסים להתייחס לסטאזרים כרופאים לכל דבר, והם מקבלים אחריות וחופש פעולה יחסי (כמובן שהדבר משתנה מסטאזרסטאזר בהתאם ליכולותיו ולרצון שהוא מביע) בטיפול בחולים. העובדה ששיבא הוא בית חולים שלישוני שקולט מטופלים מכל רחבי הארץ מעמידה אותו בקו הראשון של בתי החולים העמוסים ביותר בארץ, והדבר מתבטא לעיתים בעומס העבודה גם על הסטאזרים. כל אלה עלולים להחשב כחסרונות, אך לדבר יתרון גדול בסיכומו של הסטאז – מי שסיים סטאז בשיבא חש ביטחון גדול יותר בעבודתו והוא מוכן יותר להתמחות.
 • ·         תנאי העבודה בסטאז:
 • 2 ימי ספריה – מובטחים בכל חודש, למעט מקרים נדירים בהם קיים מחסור בסטאזרים במחלקה מסוימת, וגם אז בד"כ נעשה נסיון לשמור על ימי הספריה של הסטאזרים.
 • עדיפות לקבלה להתמחות בשיבא – לפי ההנהלה, למי שעושה סטאז בשיבא יש תמיד עדיפות בקבלה להתמחות בבית החולים על פני מועמדים אחרים.
 • תוכנית תלפיות – גאוותו של ביה"ח הוא בתוכנית תלפיות, תוכנית של חוקרים צעירים. לתוכנית נעשים ראיונות פעם בשנה. לאתר תלפיות – http://talpiot.sheba.co.il/
 • סטאז'רים המבקשים להתמחות במחלקות מועדפות בשיבא יקבלו עדיפות בקבלת מגורים ויהיו זכאים להלוואה בסך 50,000 שקל, שתהפוך למענק לאחר מעבר בחינת ההתמחות שלב א'.
 • חניכה אישית בשיבא – לאחרונה החל פרויקט שמטרתו ליצור קשר אישי בין הסטאזרים החדשים בשיבא ומסלול אקדמי. במסגרת הפרויקט נפגש רופא בכיר במרכז הרפואי עם הסטאזר ובודק האם לסטאזר יש רצון להשתלב במסגרת מחקרית כלשהיא בבית החולים. הדבר מסייע למי שמעוניין לבצע את עבודת הגמר שלו למשל, או שמעוניין להשתלב במחקר אקדמי.
 • תנאים סוציאליים –
 • ארוחת צהריים עולה כ-2 שקלים בחדר האוכל
 • אפשרות לקנות תלושי אוכל (שני שקלים תמורת תלוש ששוויו 12.5 ₪) למס' מזנוני מזון מהיר בקניון בבית החולים.
 • חנייה חינם
 • אפשרות למגורים במעונות בית החולים – חשוב לבקש מוקדם ככל האפשר את הזכות למגורים (העלות נמוכה מאוד ביחס לשכ"ד באיזור) מכיוון והמקומות נתפסים מאוד מהר. הזכות לדיור כזה נקבעת לפי המרחק מביה"ח מביתו של הסטאזר טרם הסטאז.
 • ארוחות בתורנות – לאחרונה נוספה אפשרות להזמין ארוחות לתורנות ממס' אפשרויות. ההזמנה נעשית דרך אתר שיבא והשירות מצוין. בכל מקרה, לכל מחלקה מביאים ארוחת ערב למטבח המחלקתי ותמיד ישנן גבינות ולחמים. במיון יש באופן רציף כריכים.
 • ימי בחירה- עד 2 בשנה (בנוסף על ימי הספריה).
 • ·         חודשי הסטאז'-

חלוקת הסטאז – בשיבא, בניגוד אולי לחלק מבתי החולים האחרים, הסטאז לא נקבע כולו בתחילת הסטאז. יש מקום לגמישות רבה ולעיתים ניתן לשנות ולקבוע את תוכניתהסטאז מחודש לחודש (זו מדיניות של אחראית הסטאזרים). לדבר יתרון ברור למי שמתלבט לגבי אלקטיבים או למי שמעוניין להחליף ממחלקה פנימית/כירורגית אחת לאחרת, אך מצד שני לעיתים הדבר מתגלה כחסרון כאשר יתכן מצב שבו יהיו מעט סטאזרים (לפעמים אפילו סטאזר בודד) במחלקה עמוסה כמו פנימית. מי שיודע כיצד הוא מעוניין לחלק את הסטאז, יכול לקבוע את כולו כבר מההתחלה.

 1. פנימית – שלושה חודשים יכולים להעשות בפנימית אחת או להתחלק למס' מחלקות פנימיות. לכל פנימית יש את האפיון המיוחד שלה, לדוגמא פנימית ג' ששמה דגש על מחלות זיהומיות. את התורנויות עושים במחלקה הפנימית בה נמצאים בכל אותו החודש, כשאין הגבלה למס' התורנויות שניתן לעשות, כאשר חשוב להדגיש שלרוב לא דורשים יותר מ-4 תורנויות בחודש בפנימית. התורנויות הם תמיד עם מתמחה במחלקה ולרוב גם עם עוזר תורן. ימי השישי הם פונקציה של מס' הסטאזרים במחלקה, במידה ויש סטאזר בודד או שניים בכל מקרה משתדלים שלא לתת לסטאזר יותר משני ימי שישי בחודש. לרוב המחלקות יש לוקחת דמים בבוקר. פגישה של האגף הפנימי להרצאה מתקיימת אחת לשבוע ובנוסף לכל מחלקה יש מועד קבוע לג'ורנל קלאב גם כן אחת לשבוע.
 2. כירורגיה – חודשיים. המחלקות הכירורגיות נחשבות לחלק הקשה בסטאז, בעיקר בשל העומס ששורר בהם. קיימות 2 מחלקות כירורגיות, ב' ו-ג', כשב' גדולה יותר ועמוסה יותר (ולרוב העבודה בה קשה יותר). בכירורגית ב' הביקור מתחיל ב-6:30 (סטאזרים יכולים להגיע ב-7), בכירוגית ג' ב-7:00. הסטאזרים משתתפים בכל שגרת העבודה במחלקות, כולל הביקור, בקשות הייעוצים והרבה אדמיניסטרציה ממש כמו המתמחים. בשתי המחלקות מנסים שהסטאזרים ירדו לחדר ניתוח (אך מי שלא מעוניין לא יורד) בשתי המחלקות יש לוקחת דמים בבוקר. התורנויות מתחלקות בשתי המחלקות לפעילות ושקטות (בשקטות מקבלים רק חולים חוזרים והחולים החדשים מתקבלים למחלקה הפעילה) כאשר סטאזרים בעיקר עושים תורנויות פעילות (השקטות שמורות לתורני חוץ). חשוב לציין שבשתי המחלקות הסטאזרים (2 בלילה) נותרים לבד במחלקה. אמנם הדבר שנוי במחלוקת, אך הנסיון האישי של רוב הסטאזרים אומר שזו חוויה מלמדת ביותר שמפיקים ממנה נסיון רב וחשוב (למרות הקושי). בבית החולים נשארים בכל לילה 3 מתמחים בכירורגיה (אחד בחדר מיון ו-2 שנמצאים בד"כ בחדר ניתוח לניתוחים דחופים, או שהם נותנים יד במיון / נותנים יעוצים בבית החולים) והם זמינים (לרוב) לשאלות של הסטאזרים שנשארים במחלקה.

מס' התורנויות הוא פונקציה של מס' הסטאזרים באותו החודש, כאשר לרוב לא עושים יותר מ-6 ולרוב פחות. גם מס' ימי השישי הוא פונקציה של מס' הסטאזרים במחלקה.

 1. ילדים – חודשיים. בשיבא מחלקים את כל מי שעושה סטאז בילדים ביום בו הם מגיעים לבניין הילדים. קיימות מס' מחלקות: ילדים צפון וילדים דרום (2 מחלקות הילדים הרגילות), טיפול נמרץ כללי, טיפול נמרץ לב, כירורגיית ילדים ומיון ילדים. בבניין קיימות מרפאות ילדים רבות ומחלקה המטואונקולוגית. באופן כללי יש מעט עבודה לסטאזרים במחלקות הילדים, והיא רובה ככולה קבלות והצטרפות לביקורים וללו"ז המחלקות השונות.

במחלקות הטיפול נמרץ ובמחלקה הכירורגית יש לרוב סטאזר אחד. במחלקות הטיפול נמרץ הסטאזר יושב ביחידה של הילדים "הקלים" והוא אחראי לקבלות ול-FOLLOW UP על הילדים הללו. בכל המחלקות מתחילים בשעה 8 למעט במחלקה הכירורגית שם מתחילים ב-7:30. במחלקה הכירורגית אין מתמחים והיא מורכבת מבכירים בלבד, וכמעט תמיד ישנה אפשרות להיכנס לחדר ניתוח.

את התורנויות בילדים עושים או במיון או במחלקת הילדים (בערב המחלקות מתאחדות תחת האחריות של מתמחה אחד). בכל יום נשארים 2 סטאזרים תורנים (אחד במיון ואחד במחלקות) מה שיכול לגרום לכך שעושים יותר תורנויות מ-4 (לרוב). התורנויות יחסית קלות וברובן ישנים חלק ניכר מהתורנות.

 1. מיון – חודש. ברוב הימים המיון בשיבא עמוס מאוד, ולסטאזרים חלק נכבד בעבודה במיון. המיון מחולק למיון הולכים עם רופא פנימאי, כירורג ואורטופד, ולמיון שוכבים ששם נמצאים הסטאזרים. במיון השוכבים אין חלוקה לחולים כירורגים / אורטופדים / פנימית והחולים מרוכזים יחדיו. קיימים 3 אגפים שלרוב לכל אגף סטאזר אחד או יותר, ובנוסף קיימים 4 חדרי טראומה שגם בהם הסטאזר עוזר במידת הצורך (והרצון של הסטאזר).

העבודה במיון מתחילה ב-8, למעט יום אחד בשבוע בו מגיעים ב-7:30 לתרגול (מאוד טוב ויעיל) עם רופא בכיר בסגנון שנעשה בסדנת מס"ר (תרחיש על בובת החייאה).

בתורנויות נשארים 2 סטאזרים, למעט שישי ושבת בהם יש סטאזר אחד. לוח התורנויות נקבע ע"י אחראית הסטאזרים (לפי בקשת הסטאזרים) מכיוון וגם סטאזרים שנמצאים באלקטיב נותנים תורנויות במיון. לרוב אין יותר מ-4 תורנויות בחודש המיון.

מס' ימי השישי הוא פונקציה של מס' הסטאזרים במיון באותו החודש.

 1. טיפול נמרץ / הרדמה / טראומה–בנוסף להרדמה / טנ""צ קיימת אפשרות לבצע שבועיים במחלקת הטראומה בבית החולים (מחלקה מצוינת) ע"ח אחת משתי המחלקות האחרות. שיבא נותן אפשרות לבצע את כל החודש מחוץ לבית החולים, והוא מוזן כאלקטיב (אין החתמת כרטיס). בהרדמה בעיקר מבצעים אינטובציות ובטנ"צ בעיקר פרוצדורות פולשניות זעירות (CVC וכו').

מי שמבצע חודש זה מחויב לתת 2 תורנויות במיון.

 1. חודשי אלקטיב– חודשיים. את שני חודשי האלקטיב ניתן לעשות מחוץ לבית החולים. שיבא מחייב לעשות 2 תורנויות מיון אם האלקטיב נעשה מחוץ לבית החולים, ולפחות 2 תורנויות מיון אם הוא נעשה בבית החולים. למי שעושה אלקטיב בבית חולים רחוק משיבא, ישנה התחשבות בנושא התורנויות מצד אחראית הסטאזרים.
 2. חודש חופש

כדאי לקרוא גם:

שביתה כללית של ציבור הרופאים בתאריך 11.8.16 יום ה'

לכלל ציבור הסטאז'רים לרפואה שלום רב, ביום חמישי 11/8 הכריזה ההסתדרות הרפואית על שביתה כללית …