יום שני , 25 מרץ 2019
Home > סטאז' שלבים ראשי > צה"ל, קורס קצינים, חיל רפואה וסטאז'

צה"ל, קורס קצינים, חיל רפואה וסטאז'

כל מה שרצית לדעת על קורס השלמה של חיל הרפואה או "אני, בה"ד 10 וכל השאר"/ תומר אבנון

אז סופסוף צה"ל עלה על העובדה שאתם הולכים להיות רופאים במדינת ישראל. לא גוף כמו צה"ל יוותר על ההזדמנות להשתמש בשירותיכם עוד כמה שנים על מנת שתקבלו את תואר הכבוד "קצין ודוקטור" צה"ל מתכנן להשקיע קצת בלהכשיר אתכם לתפקיד. ואת זה הוא עושה בשלוש דרכים משולבות:

1)קורס טראומה

2) השלמה של חיל הרפואה

3) קורס קצינים (למי שלא היה קצין בסדיר) של שבועיים בבה"ד 1.

הקורס מתחיל משבוע טראומה משולב ATLS/MTLS- טראומה אזרחית וצבאית. זהו קורס אמריקאי שצה"ל קנה מארה"ב והוא היחיד שיכול להעבירו בארץ. הקורס מתנהל בבה"ד 10 בצריפין, ולפני שמתחילים אותו אמורים לקבל את ספר הקורס בדואר רשום. בקורס שלנו לחצי מהקבוצה הגיע הספר בסופ"ש שלפני הקורס. בסופו של דבר, גם אם קיבלתם אותו מאוחר, די חייבים לקרוא אותו כדי לעבור את הבחינה.

במהלך השבוע הזה מתחילים כל יום ב8 ומסיימים בין 15:30 ל17:30, תלוי ביום ואם עברתם את הבחינה. בכל יום יש מספר הרצאות ותרגולי מתארי טראומה שונים, בבודד, בחוליות ועוד. ביום ה' יש תרגיל מסכם קצת יותר גדול ודי סבבה. ביום השני יש מבחן שמי שלא עובר אותו עושה מועד ב' ביום ג' ומי שנכשל שוב עוד מועד שלישי ביום ד'. המבחן לא קל ומומלץ מאוד לקרוא את הספר (דבר שגם מסייע לקורס). כמו כן, מי שעבר בפעם הראשונה, הולך הביתה קודם בזמן שהאחרים עושים את המועדי ב'/ג'. (כדאי גם לציין שATLS הוא בחינת חובה להתמחויות הכירוגיות וצה"ל הוא היחד שמאפשר לעשות אותו בארץ). ארוחות צהריים מקבלים בחדר אוכל של בה"ד 10. זה לא הבראסרי, אבל מי שהתנסה בחדרי אוכל של בי"ח מאיר ותה"ש לא יכול להתלונן. סה"כ השבוע מוצלח ומלמד והתנאים סבבה. לא חייבים מדים ואם ממש רוצים אפשר לחתום על זוג.

וכעת לקורס השלמה: 4 שבועות שמתחלקים לשבוע בבה"ד 10, שבועיים בבה"ד 1 ועוד שבוע בבה"ד 10. הפרדתי את הקורס הזה מהATLS כי מנהלתית הוא נפרד ולו בשביל העובדה שכאן ניתן להיכנס עם רכב לבסיס (ובשבוע ATLS לא ניתן). בבה"ד 10 יוצאים יומיות: 08:00 עד 16:30-18:00 ובבה"ד 1 עושים שבועיים של חמשושים. הקורס שמועבר בבה"ד 10 די מוצלח, עושים הרבה תרגילים וסה"כ הוא די נחמד. אני ממליץ לנסות לגלם את הקרפ"ג (קצין-רפואה-גדודי) כמה שאפשר, כי זה מה שנעשה תכלס בעבודה. גם אם לא יודעים ומתבלבלים, זה חלק מהתרגילים והרבה יותר מעניין מלגלם את תפקיד "החובש-רשם". במהלך השבוע יש גם קצת הרצאות על מבנה תאג"ד, הסברים נוספים על טראומה, אבל עיקר הדגש הוא באמת על תרגולים.

בשבועות 3 ו4 (או 2ו3 לקורס השלמה) יורדים למצפה רמון לקורס קצינים מזורז. אין מה להתרגש או לחשוש. אתם מילואימניקים וכולם (כולל כל הרס"רים…) יודעים את זה. אפשר להביא בגדי ספורט כדי לשחק כדורסל/כדורגל/ללכת לחדר כושר בערב או סתם כדי לצאת מהמדים. הקורס הרבה פחות אינטנסיבי ממה שזכור לנו מימי הצבא: ישנו שנ"צים, עשינו על האש בשבוע השני, טיילנו גם למכתש רמון וניסינו לראות שידורי אולימפיאדה בין לבין באייפד שמישהו הביא. בשביל להצדיק את הנסיעה דרומה, עושים קצת מטווחים וניווטים אבל פשוט תביאו מצלמה ותהנו מהנוף. איפשהו גם מכניסים פנימה כמה הרצאות ו"תכני בה"ד 1" שאני מקווה שעד שיעבירו אותם לכם, צה"ל יתאים קצת את המצגות וההרצאות לחברה בני 30+.

בשבוע האחרון חוזרים לבה"ד 10 לעוד תרגולים (כולל תרגולי אב"כ נוראים עם כל הציוד…), הרצאות סיכום אחרונות ומפגשים עם קציני רפואה בחילות שונים ואפשרויות שיבוץ. ביום האחרון של הקורס יש טקס קבלת דרגות אז למי שיש ילדים שיתחילו לעבוד על שלטים ל"אבא הקצין האמיץ"…

לגבי השיבוצים, אני בכוונה לא נכנס לזה יותר מדי כי האפשרויות די מוגבלות ויסבירו את מה שיש בקורס קצת יותר ממה שאני יכול באינטרנט (אולם גם אז לא מאוד בפירוט). בעלי הפרופיל הקרבי יילכו ליחידת שדה. בעלי פרופיל לא-קרבי יכולים להתנדב ליחידות שדה אם הם רוצים. ביחידות השדה יש חוסר הרבה יותר גדול והם לא יוותרו על אנשים…

לגבי הקצינים מבינכם, למיטב הבנתי עושים את אותו הקורס פשוט בלי החלק של קורס הקצינים בבה"ד 1. כלומר שבוע ATLS ועוד שבועיים קורס השלמה- הכל בבה"ד 10.

עצות ולקחים מהקורס שאני עשיתי-

  1. ללמוד את ספר ה ATLS, או לפחות נושאים עיקריים לפני. זה עוזר בקורס ואם עוברים בחינה ראשונה פשוט הולכים קודם בימים של הבחינות החוזרות.
  2. להביא את הצו! מי שלא מביא אותו לא יכול להיכנס לבסיס. היו אנשים שבגלל בירוקרטיה ובלאגן סביב זה אחרו בשעה/שעתיים ביום הראשון ובגלל זה ביטלו להם את כל קורס הATLS. (בשבועות האחרים קצת פחות קריטי).
  3. להיות מוכנים לבלאגן, זה בכל זאת צה"ל. אצלנו זימנו הרבה יותר אנשים ממה שהיה צריך כי בקורס הקודם היה להם חוסר מאוד גדול. מי שכבר הגיע והתעקש להישאר נשאר למרות שהם כמעט התחננו שאנשים יילכו. לא להתבייש לריב איתם אם תזמון הקורס ממש לא נוח לכם (עיין ערך לפני בחינות שלב וכו').
  4. לא צריך להביא מדים מראש. מי שרוצה יכול לחתום. אני אישית עשיתי את שבוע הATLS בלי מדים.
  5. נעלי ספורט! הפעם היחידה שהייתי עם נעליים צבאיות הייתה בטקס סיום, וגם אז נותנים לכם זוג לחתום עליו לטקס. בשאר הזמן מבקשים יפה שתשימו, אבל זה לא באמת הכרחי. לניווטים כדאי נעלי הרים/טיולים, פשוט כדי לא לנקוע קרסול.
  6. 2 מצטייני הקורס יכלו לבחור את מה שהם רוצים לעשות. במקרה שזה אתם, להתעקש על השיבוץ. אצלנו לאחד מהם סירבו לבקשה שלו כי לא היה מקום ואחרי כמה חודשים הוא קיבל את השיבוץ(!).
  7. והכי חשוב, להנות מהתקופה. בסופו של יום, אתה מוקף בחברה טובים, צחוקים ושמח – שינוי אווירה נחמד מפנימית/ילדים/כירוגיה.

כדאי לקרוא גם:

חוברות המידע לקראת הסטאז' ברפואה לבוגרי הארץ ובוגרי חו"ל

קישור למידע לגבי שינה יזומה בתורנות – ההיתרים הכללים החלים על העובדים במוסדות רפואיים https://bit.ly/2BzXieH קישור …